Különlegesen jó hangulatú délutánt töltöttek együtt azok a szakemberek és érdeklődők, akik részt vettek március 9-én a Pécsen, a Zsolnay negyedben szervezett zöldutas konferencián. A rendezvény apropóját a Dél-Dunántúli Ökoturisztikai Klaszter (DDÖK) nyertes, határon átnyúló zöldút-fejlesztési kezdeményezése adta, a Go Green Projekt, de a megjelent szakemberek előadásai, hozzászólásai ennél jóval szélesebb körű szakmai palettát érintettek. A fenntartható vidékfejlesztés, az aktív és szelíd turizmus szerepe, a tájvédelem, a helyi és természetes alapanyagú élelmiszerek is szerepeltek a felvetett témák között, amelyek keretét a zöldút-fejlesztés módszertana adja.

A NAKVI Vidékfejlesztési Igazgatósága folyamatosan figyelemmel kíséri a zöldút-fejlesztéssel kapcsolatos eseményeket és közösségeket, hiszen ezen civil kezdeményezések ereje átütő hatással bírhat egy-egy vidéki térség megerősödésére, a helyi emberek és közösségek életminőségének javulására. A pécsi konferencián Eperjesi Tamás, a NAKVI vidékfejlesztési igazgatója mellett a Közösségi Fejlesztések Osztálya, valamint a Tervezési és Monitoring Osztály munkatársai is megjelentek és aktív munkájukkal bekapcsolódtak a konferencia hivatalos programja után kezdődő zöldutas kerekasztal-beszélgetésbe is. A konferencián a Sárköz-Duna-mente LEADER Helyi Akciócsoport (HACS) munkaszervezet vezetője, Werner Krisztina is részt vett – ez a HACS egyike azon vidékfejlesztő közösségeknek, amelyek már ismerik és alkalmazzák a Zöldút fejlesztés módszertanát, és területükön támogatják a zöldutak kialakítását. A konferencia szervezéséhez a Zöldutak Módszertani Egyesület is segítséget nyújtott, tagjai közül többen a helyszínen is képviselték az egyesületet. Eljöttek az Örökségeink Útján Zöldút, a Galga Zagyva Zöldút, a Budavidék Zöldút képviselői, illetve több olyan szakember vagy érdeklődő is, akik az ország más tájain – pl. Hetésben – terveznek zöldutat kialakítani.

A konferenciát Handó János, a Dél-Dunántúli Ökoturisztikai Klaszter (DDÖK) elnöke nyitotta meg, majd Gonda Tibor, a DDÖK menedzsere köszöntötte a megjelenteket. A program első előadójaként Budai Krisztina, a Zöldutak Módszertani Egyesület (ZöME) elnöke, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat Tanácsának tagja ismertette a zöldút mozgalom kialakulását és hazai helyzetét. Előadása kapcsán a jelenlévők megismerhettek néhány olyan nemzetközi tanulmányt és dokumentumot, amelyek a zöldutak környezetbarát, közösségi kialakításának rögzítéséhez járulnak hozzá, valamint aktuális képet alkothattak a magyarországi zöldutak egyedi értékeiről és a hálózatos együttműködésben rejlő erősségekről.

Ezt követően Gonda Tibor (Go Green projekt menedzser) és Juhász Bálint (a Horvátországi Magyar Vállalkozók Szövetségének titkára) beszélt a Go Green projekt részeként tervezett fejlesztésekről, együttműködési lehetőségekről. A projektben részt vevő szervezetek hangot adtak a zöldút közösségi alapú, környezettudatos kialakítása iránti elkötelezettségüknek.

A Go Green projekt bemutatása után Horváth Zoltán, az Ormánság Zöldút képviselőjének személyes hangvételű előadása következett. A Ormánság Zöldút alapgondolata 2008-ban született meg, azóta több önkéntes tábor és számos rendezvény sikeres megvalósulása fémjelzi a Fenntartható Ormánság Nonprofit Kft és a hozzájuk csatlakozó önkéntesek munkájának eredményeit. Horváth Zoltán a zöldút példaértékű közösségi alakításának tapasztalatait a ZöME elnökségi tagjaként is terjeszti, ezért is vállalta, hogy koordinálja a Dél-Dunántúli régió zöldutas kezdeményezéseit, segíti a bekapcsolódó közösségek munkájának összehangolását és kommunikációjukat.

Németh Ibolya, a Mecsek Zöldút kezdeményezője közvetlen stílusa és az általa életre hívott mecseki zöldutas közösség tagjainak bevonása révén élő példaként mutatta be a sikeres zöldutak kialakításának kulcsát: a résztvevő személyek elkötelezettségét és a közösségi akciók erejét. A Mecsek Zöldút csapata azon túl, hogy a Mecseket járó turistáknak aktív, élő programokat, erdőn-mezőn, kiskertben termett ételeket ajánl majd, a fogyatékkal élőkre is gondol: olyan útvonal kialakítását tervezik, amely a mozgásukban korlátozott emberek számára is elérhető, gazdag élményeket nyújt.

Ezután két olyan témát ismerhetett meg a hallgatóság, amely nem közvetlenül zöldút-fejlesztés, de szervesen kapcsolódik hozzá: Pámer Zoltán, a Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség (DDRFÜ) külkapcsolati csoportvezetője a Vasfüggöny Túraút – Eurovelo13 projektet mutatta be, amelynek előkészítésében a ZöME is fontos szerepet játszott. A nemzetközi projekt – amelynek négy magyarországi partnere a Nyugat-Pannon Fejlesztési Nonprofit Kft, a DDRFÜ, a Kerékpáros Magyarország Szövetség, és a NAKVI – az egykori vasfüggöny nyomvonala mentén kialakítandó európai kerékpáros útvonal helyi adottságokhoz illeszkedő tervezésében is együttműködik. A projektpartnerek számítanak a régió zöldutas közösségeinek tudására, tapasztalataira is.

Kiss Gábor, a Vidékfejlesztési Minisztérium Tájvédelmi, Barlangászati és Ökoturisztikai Osztályának vezetője a helyi tájértékek kataszterezéséről, a korábban TÉKA néven ismertté vált program folytatásának lehetőségeiről számolt be. A zöldutak aktív közösségi háttérrel jó terepet jelenthetnek a helyi tájérték felmérések minél teljesebb körűvé tételéhez.

A program ezután a dél-dunántúli régió további zöldutas kezdeményezéseinek rövid bemutatkozásával folytatódott, majd Eperjesi Tamás röviden bemutatta a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat tevékenységeit, valamint bíztatta a jelenlévőket a hálózathoz való csatlakozásra. Végül Molnár András, a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) vezetőségi tagja ismertette a ZöME – MTSZ egyeztetése nyomán kialakult zöldutas turistajelzést, illetve együttműködéséről biztosította a zöldutas szervezeteket, és felajánlotta segítségét a jelzésfestéssel kapcsolatos felmerülő kérdések megválaszolásában valamint a gyakorlati kivitelezésben is.

A konferencia jó hangulatát a különleges ÖKOCSALI büfé tette még élvezetesebbé: Németh Bia és Szakács Éva kizárólag házi-kiskerti, vagy éppen az erdőn, mezőn kora tavasszal is begyűjthető alapanyagokból készített ételei – házi sütésű kenyér, gabona- és túrókrémek zöldfűszerekkel ízesítve, gyógynövény teák, aszalványok – igazi gasztronómiai élményt jelentettek a szellemi táplálékkal már jóllakott, ám a finom ételekre továbbra is éhes hallgatóságnak.

 

Forrás: NAKVI

Cikk megosztása