Három tanácskozáson vitatta meg partnereivel a Tolna megyei önkormányzat annak a felmérésnek az anyagát, amely a 2014-2020 közötti területfejlesztési koncepciót alapozza meg. A tervezet nyomán megfogalmazott programok azt célozzák, hogy minél több pénz jusson a következő európai uniós költségvetési ciklusban a megyébe.

A szakemberek felmérték a térség önkormányzatainak, a megye infrastruktúrájának helyzetét, a gazdaság állapotát, a civil szférát. A helyzetértékelés kiterjedt a környezetre, a népességre és a kultúrára is. A cél egy teljes körű állapotfelmérés volt, amelynek nyomán készül Tolna Megye Területfejlesztési Koncepciója.

„Olyan területfejlesztési koncepciót szeretnénk készíteni, amelynek eredményeképpen az ide érkező, remélt milliárdok úgy hasznosulnak, hogy a ciklus végére jobb infrastrukturális állapotba, gazdasági helyzetbe kerüljön a megye” – nyilatkozta Puskás Imre, a megyei közgyűlés elnöke. „Több embernek legyen munkahelye, a vállalkozások nagyobb biztonsággal, jobb profittal működhessenek, így pedig a települések olyan szolgáltatási hálózattal rendelkezzenek, ami azt szolgálja, hogy Tolna megyében a kor színvonalának megfelelően, komfortos körülmények között lehessen élni” – tette hozzá a közgyűlés elnöke. A partnerségbe hívott és azt vállaló szervezetekkel együttműködési megállapodásokat írtak és még írnak is alá.

Az elmúlt héten az önkormányzat három tematikus fórumot is rendezett, amelyekre meghívták partnereiket. Az első fórumnak a gazdaság, a másodiknak a humán erőforrás fejlesztése volt a témája, a harmadik alkalommal pedig a vidékfejlesztés jövője került terítékre. Mind a három rendezvény sikeres és az előzetes elképzeléseknek megfelelően interaktív volt.

Három témakör köré csoportosíthatóak a tanácskozásokon elhangzottak. Sokan szerint jó, hogy készül egy olyan megyei fejlesztési elképzelés, amelynek a megvalósításához várhatóan forrás is lesz. Ugyanilyen fontos, hogy a koncepció nem íróasztal mellett születik, hanem a gazdasági élet, az önkormányzati világ és a civil szféra szereplőinek a bevonásával készül. Sokan egyetértenek a már felvázolt koncepció irányaival. Ezek közt is kiemelt jelentőségű a mezőgazdaság és a feldolgozóipar fejlesztése a térség hagyományaira építve, helyi alapanyagok felhasználásával, valamint a turizmust vonzó látványosságok létrehozása, szálláslehetőségek építése. A harmadik csoportba sorolhatók a konkrét javaslatok, amelyek egy-egy településhez kötődnek. Sokan elmondták, hogy milyen értékekkel bír egy-egy város vagy község, és ezeket szeretnék viszontlátni a programban, úgy is, mint a település fejlődésének a lehetőségét.

A megyei fejlesztési koncepció várhatóan február végéig készül el, és amint elfogadták országos szinten, kezdődhet a konkrét fejlesztési terveket tartalmazó program kidolgozása, amely nyár végére készülhet el.

Forrás: Tolnai Hármas Összefogás Vidékfejlesztési Szövetség, teol.hu

Cikk megosztása