Elindult a hazai biológiai sokféleség állapotának megfigyelésére szolgáló adatgyűjtési és adattárolási felépítésének megújítása. A fejlesztés célja a védett és társadalmi jelentőségű természeti értékek és területek természetvédelmi helyzetének hatékonyabb nyomon követése.
A projekt a „A hazai biológiai sokféleség állapotának korszerű módszerekkel történő nyomon követéséhez szükséges adatbázisok, módszertanok és információs rendszerek integrált fejlesztése” címet viseli. Az ötéves program 970 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásból valósul meg az Európai Unió és hazai források segítségével, a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP Plusz) keretében.
A fejlesztés az Agrárminisztérium, a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. és a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont együttműködésében zajlik, széles kutatói bázis bevonásával. A projekt részeként korszerűsítik a Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó Rendszer (NBmR) egyes elemeit és az adatfeldolgozás módszertanát. Az elmúlt 20-25 év biotikai adatait átfogóan elemzik, és egységes keretrendszerbe foglalják.
A megújuló rendszer egyik legfontosabb eleme a „BÁRKA” nevű természetvédelmi adattár létrehozása, amely az állami természetvédelem és más érintett szervezetek számára biztosít majd könnyen hozzáférhető, egységes formában tárolt adatokat. Az új informatikai fejlesztés nemcsak az NBmR adatait, hanem a nemzeti park igazgatóságok és külső adatszolgáltatók információit is képes lesz kezelni, szűrni és elemezni. A rendszer egy interaktív térképes megjelenítő funkcióval, valamint egy Natura 2000 adatbázissal is bővül.
A projekt részleteiről további információk ezen az oldalon érhetők el.
Forrás: termeszetvedelem.hu
Fotó: Apfel Ágnes