Biotika projekt
KEHOP_Plusz-3.2.2-24-2024-00001
A hazai biológiai sokféleség állapotának korszerű módszerekkel történő nyomon követéséhez szükséges adatbázisok, módszertanok és információs rendszerek integrált fejlesztése
A projekt és az annak keretében előkészítendő fejlesztés átfogó célja a Magyarországon előforduló védett, védelemre érdemes és közösségi jelentőségű természeti értékek (fajok, élőhelyek) és területek természetvédelmi helyzetét leíró, a változások nyomon követését biztosító biotikai adatgyűjtés, tárolás és megosztás országosan egységes rendszerének kialakítása, gondoskodva arról, hogy az így megoszthatóvá váló hazai élővilággal kapcsolatos biotikai adatok, illetve eredmények a társadalom minél szélesebb rétegei számára elérhetők és felhasználhatók legyenek, az állami természetvédelem intézményrendszerén kívül és belül egyaránt.
További célként jelentkezik az országos és regionális léptékű természetvédelmi biodiverzitás-monitorozással összefüggő állami feladatellátás keretrendszerének korszerűsítése, új szakmai fejlesztésekre és informatikai alapokra helyezése, az aktuálisan jelentkező hazai és nemzetközi elvárásokból eredő feladatokra történő felkészítése. A fejlesztés eredményeképp a jövőben elkészülő biotikai adatgyűjtő és megosztó rendszer a „BÁRKA” fantázianevet viseli.
Projekt alapinformációk
Projektazonosító: KEHOP_Plusz-3.2.2- 24-2024-00001
Projekt címe: A hazai biológiai sokféleség állapotának korszerű módszerekkel történő nyomon követéséhez szükséges adatbázisok, módszertanok és információs rendszerek integrált fejlesztése
A szerződött támogatás összege, projekt forráskerete: 970 000 000 Ft
A forrás 85%-át az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) 15%-át pedig a Magyar Állam biztosítja, Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz keretében
Kedvezményezett neve: Agrárminisztérium
Konzorciumi partnerek: Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. (HOI), HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK)
A projekt időtávja, megvalósítás: 2024. október 1. – 2029. szeptember 30.
Általános célkitűzések:
1. A Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó Rendszer (NBmR) szakmai felülvizsgálata
Fejlesztésre van szükség a protokollok, módszertanok korszerűsítése, az adatfeldolgozás és az erre épülő döntéstámogatás és kommunikáció terén. Ezért a projekt során megtörténik:
- a meglévő NBmR adatok rendszerezése, egységes adatszerkezetbe foglalása, digitalizálása és integrálása a BÁRKÁ-ba;
- a BÁRKA Természetvédelmi Adattár funkcióinak tesztelése a kiválasztott NBmR monitorozó programokon alapulva;
- a tesztelésre kiválasztott monitorozó programok esetében az eddigi eredmények összefoglaló elemzése;
- az NBmR protokollok felülvizsgálata, fejlesztése, szükség szerint új protokollok kidolgozása;
- hazánk természeti állapot értékelésének és monitorozásának módszertani fejlesztése és elemzése;
- az NBmR működtetéséhez szükséges szervezeti struktúra felülvizsgálata, működési feltételek meghatározása;
- a projekt keretében tervezett módszertani fejlesztések publikálása.
2. BÁRKA Természetvédelmi Adattár létrehozása:
- Egy egységes biodiverzitási adatközpont létrehozása, magas konnektivitással, beépített elemző eszközökkel és elemzés támogatással, beépített térképi megjelenítő eszköz készlettel és GIS támogatással.
- Célunk, hogy a természetvédelmi és ehhez kapcsolódó más szakmai ágazatok is rendszeresen használják munkájuk során.
- Emellett célunk az is, hogy a természet és természetvédelem iránt érdeklődő laikus nagyközönség számára is egyszerűen használható portál legyen.
- A rendszernek több száz felhasználó kiszolgálására és ehhez mérten a rendszer használatának és a kezelt adatok hozzáférésének megfelelő szabályozására kell felkészülnie.
A projekt során megvalósul:
- Saját, belső adatbázis létrehozása, és már meglévő, különböző módokon tárolt, NBmR adatokkal való feltöltése, másrészt a jövőben az NBmR szabványos mintavételi protokolljai szerint gyűjtött adatok közvetlen beviteli, illetve validálási lehetőségének megteremtése.
- A Natura 2000 funkciókon belül a Natura 2000 adatbázis (SDF), a céldokumentumok és fenntartási tervek, valamint a Natura 2000 országjelentés űrlapjainak integrálása.
- Kialakításra kerül egy adatbázison alapuló Természetvédelmi fejlesztések eredményeinek interaktív térképi megjelenítése funkció
- Továbbá különböző, nem az állami természetvédelem által kezelt adatbázisok közvetlen elérhetőségét is, beállítható jogosultságkezeléssel, rugalmas lekérdezési, elemzési és jelentési lehetőséggel.
A projektről bővebb információt ide kattintva olvashatnak.