Kockázattal járna minden késlekedés Horvátország EU-belépésénél – jelentette ki Győri Enikő EU-ügyi államtitkár május 16-án Dubrovnikban. További erőfeszítéseket kért Zágrábtól a csatlakozási feltételek teljesítésében, a Bizottságtól pedig azt, hogy gyorsan értékelje az utolsó horvát dokumentumokat.

Győri Enikő az EU-Horvátország parlamenti vegyes bizottság ülésén ismertette a Tanács elnökségének álláspontját. Idézte Martonyi János külügyminisztert, aki februárban az Európai Parlament plenáris ülésén kijelentette, hogy már csak karnyújtásnyira van a csatlakozási tárgyalások lezárása. Az államtitkár megerősítette, Horvátország teljesítménye elismerést érdemel, és – minden érintett támogatása mellett – van esély a csatlakozási tárgyalások júniusi lezárására.

A magyar elnökség álláspontja szerint a tárgyalások gyors lezárásra van szükség. „Történelmi a pillanat, nem szabad elveszíteni a lendületet. Sorsdöntő szakaszba lépünk, lankadatlan további erőfeszítésre van szükség minden érintett, elsősorban Horvátország részéről (…) Egyetlen percet sem szabad veszni hagyni, minden halasztás kockázattal járna” – figyelmeztetett az államtitkár.

Egyidejűleg hangot adott az elnökség ama reményének, hogy a Bizottság gyorsan fogja értékelni a Horvátország által a fennmaradt feltételek teljesítéséről benyújtott utolsó jelentéseket, és technikai problémák nem lassítják a folyamatot. Győri Enikő kiemelte, hogy még több nehéz tárgyalási fejezet nincs befejezve: a versenypolitika, a halászat, az igazságszolgáltatás és alapjogok, a költségvetési és pénzügyi rendelkezések. De az államtitkár reményét fejezte ki, hogy Horvátország időre le tudja zárni ezeket a fejezeteket is.

Sürgette Horvátországot, hogy tegyen további lépéseket a még megoldatlan kérdések terén, ezek: az igazságügy reformja, a korrupció elleni fellépés, a háborús bűncselekmények elkövetőinek igazságszolgáltatás elé állítása és a menekültek hazatérése. Horvátországnak teljes mértékben együtt kell működnie a volt Jugoszláviával foglalkozó hágai Nemzetközi Törvényszékkel (ICTY), ez továbbra is alapvető kérdés, emelte ki Győri.

 

Cikk megosztása