Példamutató a magyar elnökségnek az Európai Parlamenttel való együttműködése – húzza alá az eu2011.hu honlapnak írt, alább közölt cikkében Jerzy Buzek, az EP elnöke. Buzek kiemeli: a Parlament és az elnökség számára közös prioritás a gazdasági kormányzásról szóló jogszabálycsomag elfogadása.

 

Magyarország tanácsi elnökségének immár több mint felénél jár, célkitűzéseinek megvalósítása pedig egyenletes ütemben folyik. Magyarország lelkiismeretesen látja el a Lisszaboni Szerződés életbe lépése óta a soros elnökségekre rótt új szerepet, és tisztességes, hozzáértő közvetítőnek bizonyult.

Parlamentbarát elnökség

Magyarország teljesítette ígéretét, hogy „parlamentbarát” elnökség lesz, és példamutatóan működik együtt az Európai Parlamenttel. Az élénk európai parlamenti viták után örömmel tölt el, hogy a magyar médiatörvény ügye a magyar kormány és az EU-intézmények közötti konstruktív párbeszédnek köszönhetően megoldódott.

Rendszeres és gyümölcsöző találkozókat folytattunk barátaimmal, Schmitt elnök úrral, Orbán miniszterelnök úrral és Győri Enikő EU-ügyi államtitkár asszonnyal, valamint más miniszterekkel. Közösen haladást értünk el számos fontos jogszabályban és intézményközi ügyben.

A gazdasági kormányzási jogszabálycsomag mint fő célkitűzés

Ezek közül kiemelkedik a gazdasági kormányzásról szóló hatos jogszabálycsomag. Ez az Európai Parlament és a magyar elnökség számára is legfőbb célkitűzés megerősített költségvetési fegyelmet és gazdaságpolitikai felügyeletet tesz majd lehetővé. Az általános megközelítést a tavaszi európai tanácsi ülésen fogadták el, az EP gazdasági bizottsága pedig áprilisban szavaz a csomagról. Ezt követően kezdődnek meg a tárgyalások a tagállamokkal azzal a céllal, hogy június végéig megegyezés szülessen.

Az európai szemeszter végrehajtása már megkezdődött, az európai stabilitási mechanizmusról szóló megegyezés pedig már létrejött, miután az Európai Parlament pozitív véleményt adott az alapszerződés módosításáról. Magyarországot dicséret illeti a konszenzus megteremtésében játszott szerepéért, valamint azért, hogy segített az EU-nak túljutni az államadósság-válságon.

Európai stratégia a romák befogadásáért

 Tizenkétmillió európai számára nehézséget okoz az oktatáshoz, a minőségi lakhatáshoz, a foglalkoztatáshoz és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés. A roma közösség kirekesztése elfogadhatatlan. A magyar roma EP-képviselő, Járóka Lívia által készített, az európai romák befogadásáról szóló jelentés elfogadása a helyes irányba mutató, fontos lépés volt. Hozzájárult a romákról szóló EU-statégiához, amelyet a Bizottság készített, és április plenáris ülésünkön mutatott be. Biztos vagyok abban, hogy a magyar elnökség közvetítő szerepének köszönhetően az Európai Tanács júniusban elfogadja a stratégiát.

Előrehaladás az európai energiapiac felé

A közös európai energiapiac létrehozásának szükségességében egyetértek a magyar elnökséggel, és örömmel láttam, hogy az ügyben előrehaladtak a tárgyalások a februári rendkívüli energiaügyi csúcson. De többet kell tenni. Európának most kell cselekednie, vagy pedig az energiával kapcsolatos kockázatok a legnagyobb gyengeségünkké válnak. Valóban integrált energiapiacra, fontos, az infrastruktúrába és a zöld technológiákba történő beruházásra van szükségünk.

Duna-stratégia

EP-elnökségem idején Magyarországot négy alkalommal látogathattam meg – többször, mint bármely más tagállamot. Március 9-én barátom és korábbi európai parlamenti kollégám, a magyar köztársasági elnök, Schmitt Pál tisztelt meg bennünket látogatásával. A Házhoz szóló beszédében Schmitt elnök szólt a Duna-stratégiáról, amely egy nyolc uniós és hat EU-n kívüli ország részvételére számító makroregionális kezdeményezés. Üdvözlöm ezt a kezdeményezést, amelynek célja a közlekedés, az energiaösszeköttetések, a környezetvédelem és a biztonság fejlesztése, valamint a társadalmi-gazdasági fejlődés előmozdítása a régióban.

Teljes támogatás az EU-bővítésnek

Az elnökség tovább kívánja vinni a bővítési folyamatot, és én teljes mértékben támogatom ezt a célkitűzést. Horvátország csatlakozása folyamatban van, és Zágráb az EU-tagság felé vezető út utolsó szakaszán jár. Horvátország EU-tagsága jelezni fogja a délkelet-európai szomszédos országok számára, hogy a reformok kifizetődnek. Hiszek abban, hogy a régió hosszú távú stabilitása ezen országok uniós csatlakozási kilátásaitól függ.

Ezért örömmel tölt el, hogy április 13-14-én Kövér Lászlóval, a Magyar Országgyűlés elnökével együtt láthatom vendégül az erről szóló parlamentközi találkozót. Ami Izlandot illeti, az EP külügyi bizottságának állásfoglalás-tervezete támogatja az ország csatlakozását, feltéve, hogy megoldódnak a még problémás kérdések. Sajnálom, hogy a Törökországgal folyó csatlakozási tárgyalásokon patthelyzet alakult ki. Remélem, hogy a magyar elnökség meg tudja nyitni a versenyképességi fejezetről szóló tárgyalásokat, és meg tudja győzni Törökországot az Ankara jegyzőkönyv ratifikálásáról.

Sikeres polgári védelmi mechanizmus Líbiában

Ebben a pillanatban is nyugtalanság tapasztalható mindenütt az arab világban. Ugyan a demokráciát nem lehet kívülről kikényszeríteni, továbbra is figyelemmel kell kísérnünk az észak-afrikai, szíriai, bahreini és jemeni helyzetet, és – ahogy tudjuk – támogatnunk kell az átalakulást. A magyar elnökség alatt legelső ízben aktiválták sikeresen az EU polgári védelmi mechanizmusát, hogy európai polgárokat evakuáljanak Líbiából.

Az Európai Parlament jelenleg vizsgálja felül a szomszédságpolitikát, figyelemmel arra, milyen szerepet kell játszania az EU-nak, és hogyan tudja segíteni a déli szomszédságában létrejövő demokráciákat.

Emlékezés az EP-ben Antall József miniszterelnökre

Az Európai Parlament egyik épületét az első demokratikusan megválasztott magyar miniszterelnökről, Antall Józsefről neveztük el. Idén február 2-án Kövér László házelnök Antall eredeti írógépét adományozta nekünk. Mi más emlékeztethet ennél jobban az európai demokráciáért harcoló kulcsszereplők egyikének munkásságára!

A Parlament továbbra is tandemben az elnökséggel

Az Európai Parlament készen áll, hogy „tandemben” folytassa a munkát a magyar elnökséggel. Biztos vagyok abban, hogy a magyar elnökség idején végzett munka nagy része – nem utolsósorban az energiapolitika és a bővítés területén – szilárd alapot nyújt majd a további építkezéshez, amikor júniusban a lengyel elnökség és az új elnökségi hármas veszi át a stafétabotot.

 

 

 

 

Forrás: eu2011.hu

 

Cikk megosztása