A fiatal gazdáknak prioritásokhoz kellene jutniuk a döntéshozásban, az első- és második pillért érintő intézkedések révén – mondta Joris Baecke, a Fiatal Gazdák Európai Tanácsának (CEJA) elnöke, idézve az intézkedési javaslatcsomagból, melyet Dacian Ciolos számára prezentált korábban.
A javaslat alapján a fiatal gazdáknak top-up kiegészítéshez kellene jutniuk a KAP közvetlen terméktámogatásokat folyósító I. pillére keretében, és az EU-nak további forrásokat kellene elkülönítenie a II. pilléres vidékfejlesztési támogatásokból, melyekkel a fiatal gazdák gazdaságainak beindítását támogatják.
A javaslat felhívja a figyelmet arra a „komoly aggodalomra okot adó” tényre, hogy az EU gazdálkodóinak mindössze 7 százaléka 35 év alatti, ami arra utal, hogy jelentős akadályok tornyosulnak a szektorba belépni kívánó fiatalok előtt. Nehéz a földhöz, hitelhez jutás, a jövő kiszámíthatatlan, alacsony a profitablitás. Az érdeklődő fiatalokat egy Erasmus-jellegű nemzetközi szervezetben fogná össze és kapcsolná egybe az innovációs lehetőségekkel és az intézményrendszerrel a CEJA.
A fiatalabb generáció „nagyon készségesen alkalmaz innovatív és környezetbarát gazdálkodási módszereket”, húzta alá Baecke, a „Befektetés a Fiatal Gazdák számára: Lehetőségek a Multifunkcionális Gazdálkodásban” címmel rendezett konferencián Brüsszelben.
Ezután az ENRD küldöttje foglalta össze a fiatal gazdák számára elérhető összes II. pilléres támogatási formát.
Konklúzióként bemutatták az „Agrár-Multifunkcionalitás II.” című projektet, ami egy interaktív fórum a több lábon álló gazdálkodás jó példáinak gyűjtésére.
Forrás: Agrafocus