A képzés szerepe alapvető fontossággal bír a helyi közösségek életében, hisz egy alulról építkező folyamatban fontos a folyamatos párbeszéd mind a szakmai feladatok ellátása tekintetében, mind pedig a közös értékteremtéssel megvalósított fejlesztések, beruházások és programok során való kapcsolattartásban egyaránt. A LEADER program közösségi és szakmai szimbiózisra épül.
A közösségi tevékenységben részt vevő térségi érintettek egyenként is és összességében is ugyanolyan fontossággal és megkerülhetetlen tényezőként befolyásolják a közösségi programalkotás eredményességét a kezdeti tervezés fázisától, a jelenleg is zajló pályázati ciklusok sorozatán keresztül.
A tematika két fő részre osztotta a rendezvény szakmai hátterét. Az első napon Csekő Melinda irányításával egy csapatépítő tréning keretében ismerhették meg egymást a program résztvevői. A szakmai kommunikáció és marketing ismereteken túl egy személyes dimenziót is sikerült kialakítania közöttünk a moderátornak, Melindának, amelyben a részvevők nem csupán a szoros értelembe vett közösségi kommunikációs feladatokról és teendőkről kaptak tájékoztatást, hanem építő megoldásokkal, gyakorlati ötletekkel bővíthették saját szakmai ismeretüket.
A Dél-balatoni LEADER Akciócsoport vezetőjeként mindig is fontosnak tartottuk munkatársaimmal, hogy a helyi alapokra épülő közösségi stratégiát építve végezzük tevékenységünket. A Helyi Akciócsoportunkat alkotó 33 település mindegyikén már a közösség megalakulásától aktív kommunikációs egyeztetés zajlott. Az egyes települési érintetteknek személyes beszélgetés keretében mutattuk be a LEADER programot és a helyi elképzelések és fejlesztési elképzelések bevonásával került aztán megalkotásra a közösségi stratégia programja. A személyes kommunikáció mellett kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy a Helyi Közösségünk tagjai által leginkább hatékony és széles körben elérhető eszközön keresztül biztosítsuk a rendszeres szakmai tájékoztatást az aktuális pályázati lehetőségekről és a már benyújtott projektekkel kapcsolatos tapasztalatokról, illetve véleményekről. Áttekintve a rendelkezésre álló kommunikációs csatornákat két irányban megvalósított tájékoztatási csatornát választottunk ki a fenti célok megvalósítására. Az írott sajtó tekintetében, a megyei napilapban, a Somogyi Hírlapban jelentettünk meg rendszeresen tájékoztató LEADER oldalakat havi megjelenéssel. A Somogyi Hírlap megyei szinten 50.000 példányban megjelenő sajtóorgánum, amely elérhetőségben direkt lehetőséget biztosít a helyi közösség területén élők megszólítására. A LEADER oldallal kapcsolatos visszajelzések és szakmai értékelések alapján kijelenthető, hogy hatékonyan biztosították a tájékoztatási és az információs célkitűzéseinket egyaránt. A másik alkalmazott kommunikációs csatorna a térségi helyi televíziókban való megjelenés volt. Minden meghatározó programunkról, a helyi közösségi rendezvényekről és ülésekről egyaránt tájékoztató műsor anyagok készültek és kerültek sugárzásra, a kistérség területén mintegy 9-10 ezer háztartást elérve.
A képzés második napján Szintai - Molnár Péter vezetésével az Internet alapú kommunikáció szerepével és az általa alkalmazható módszerekkel ismerkedtünk meg. Előadónk egy innovatív és valóban gyakorlatorientált műhelymunkát valósított meg részvételünkkel. A beszélgetések kiemelt területe a jelenleg meghatározó Internet szolgáltatások körének áttekintése (Facebook, Google, Twitter, stb.) és ezeknek a LEADER HACS-ok munkájában való alkalmazásának lehetőségeit bemutató prezentáció volt. A fenti eszközök gyakorlati életben való alkalmazásának lehetőségeiben érdekes volt megismerni azokat a tapasztalatokat, amelyet más Akciócsoportok már alkalmaznak és ezek adaptálási lehetősége hasznos lehet a többiek számára is. Fontos átgondolni, hogy a Helyi Akciócsoportok tevékenységében milyen módon lehet alkalmazni azokat az informatikai eszközrendszereket, amelyeknek már Magyarországon is több tíz és akár százezres nagyságrendű felhasználói bázisa van. A Dél-balatoni LEADER Vidékfejlesztési Nonprofit Zrt. számára ezek az alkalmazások úgy hasznosíthatóak, hogy meg tudjuk szólítani közvetlenül a dél-balatoni települések rendezvényein és programjain résztvevő több száz olyan embert, fiatalt, akik a technikai innovációs készségük által már mindennapos eszközként használják ezeket a kommunikációs csatornákat. Jelen pillanatban ezek alkalmazásának bevezetését munkaszervezetünk felvette kommunikációs feladatai közé és meg is fogja valósítani.
A képzésről összességében elmondható, hogy nagy gyakorlati haszonnal bíró ismeretekkel és személyes kapcsolatteremtési lehetőséggel gazdagította a résztvevőket. A tervezett célkitűzések úgy gondolom, hogy megvalósultak mind a szervezők, mind a résztvevők részéről egyaránt. Ezúton is köszönjük a szervezőknek a színvonalas képzési programot.
Forrás: Dr. Kollmann Gergely (Dél-balatoni LEADER Akciócsoport )