Balog Zoltán a szegénység elleni küzdelem világnapjára célozva elmondta, hogy mintegy 1–1,5 millióra becsülhető a Magyarországon mélyszegénységben élők száma, akik helyzetének javítására az állam évi 980 milliárd forint alanyi jogon járó támogatást, és 222 milliárd forint, mérlegelési jogkörben adható összeget fordít.
A miniszter hangsúlyozta, hogy amikor két esztendővel ezelőtt a kormány elkezdte átalakítani a közigazgatást, újjáépíteni a már működésképtelenné vált rendszereket, fontos feladatként tűzte ki, hogy azoknak az embereknek, akiknek szociális és mentális hátrányokkal kell megküzdeniük, a lehető legtöbb segítséget megadja majd, ám ehhez minden érintettnek akarnia kell a változást.
Mint elmondta, a kormány üzenete ezeknek az embereknek: „válj aktív emberré, vállalj felelősséget a sorsodért és mindent kövess el, hogy kitörj ebből az állapotból”.
A tárcavezető hangsúlyozta, a kormánynak nagy felelőssége van a szegénység elleni küzdelemben, ám az egyének saját felelőssége is fontos, hiszen akkor tudunk együtt előre lépni, ha mindenki, aki megteheti, a saját eszközeivel segít a szegényeknek. Éppen ezért minden civil szervezet segítő kezdeményezését üdvözli.
A miniszter a kormány eddigi szociális intézkedéseiről szólva emlékeztetett a devizahitelesek problémáinak megoldására, továbbá kiemelte, hogy elkezdődött a munka-alapú társadalom építése. Idesorolta a munkahelyvédelmi akciótervet, valamint a közmunka programot is. Ez utóbbi 132 milliárd forintba kerül évente, és 200 ezer embernek ad munkát, közülük 80 ezer cigány származású - mondta el.
Langerné Victor Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára beszédében kiemelte, hogy a szociális földprogram során idén már a termények feldolgozására, valamint kézműves termékek előállítására is lehet pályázni. A programban tett változtatásokat úgy összegezte, hogy azok eredményeként a húszéves szociális földprogram egyre inkább a helyben maradást és megélhetést átfogóan segítő, a települések élhetőbbé tételét is szolgáló kezdeményezéssé vált. A helyettes államtitkár nagy jelentőséget tulajdonított annak, hogy a program a Települési Önkormányzatok Szövetségének partneri együttműködésében valósul meg, de azt is fontosnak nevezte, hogy együttműködési megállapodást kötnek-e a pályázatot benyújtó szervezetek a helyi vagy annak hiányában a megyei cigány kisebbségi önkormányzattal. A szociális földprogramban évente 200-300 önkormányzat vesz részt.

Balog Zoltán miniszter a  Vidékfejlesztési Minisztérium árkádjai alatt rendezett termékbemutatóval egybekötött sajtótájékoztatón a programban évek óta részt vevők, s azt saját innovatív elemekkel bővítők számára elismerő okleveleket adott át.

 

Forrás: MTI – EMMI

Cikk megosztása