A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) szervezésében elinduló Magyar Vidékakadémia sorozatot üdvözölte és követendő példaként emelte ki a rendezvényt megnyitó dr. Brandt Sára, az MNVH Állandó Titkárságának mb. igazgatója.

Az EU működésének átalakulásáról és a soros elnökségi feladatokról Ágai Krisztián, a VM Vidékfejlesztési Főosztályának EU referense számolt be, hangsúlyozva a hazai stratégia prioritásait, illetve a sikeres elnöklés lényegének alapjait. 

Papp Gergely, az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) tudományos munkatársa előadásában az előttünk álló, s vélhetően 2014-től megvalósuló, új Közös Agrárpolitika lehetőségeit mérte fel. Rámutatott: a kutatók különböző forgatókönyveket számoltak végig és fejtették ki álláspontjukat, megállapítva, hogy kik lesznek a nyertesei és vesztesei a változásoknak. "Noha a KAP-reform döntési mechanizmusa bonyolult, hazai érdekérvényesítő ereje igen korlátozott; erőfeszítéseinket nem érdemes szétaprózni" – emelte ki Papp Gergely. 

Véleményünk szerint a mezőgazdaság az európai gazdaság stratégiai ágazata, emellett a mezőgazdaság és a vidék fontos eleme az európai identitásnak. A Közös Agrárpolitikának minden térségben lehetővé kell tennie a mezőgazdasági tevékenységek folytatását, a termőföld megművelését, aminek célja egyaránt lehet termékek vagy közjavak előállítása. Magyarországon, de közösségi szinten is igaz, hogy érdekünk agráradottságaink kihasználása. Ezért alapvető, hogy az Európai Uniónak 2013 után is erős Közös Agrárpolitikára van szüksége, vagyis a közösségi pénzügyi források nem csökkenhetnek.” – mondta el Papp Gergely.
 

Az akadémia vitával, majd dr. Brandt Sára összegzésével zárult, aki kiemelte:  a rendezvény témái széles társadalmi rétegeket érintenek, ezért fontos ezek megvitatása. Erre – az MNVH szervezésében – legközelebb november 25-én, a hódmezővásárhelyi Magyar Vidékakadémián nyílik lehetőség .

Forrás: mnvh.eu 

Cikk megosztása