"Vajon az új Közös Agrárpolitika a fontos közösségi javak előállítását támogatja majd, vagy költséges és súlytalan szabályozások gyűjteménye lesz?"

Az mnvh.eu-n most a European Voice hasábjain megjelent publicisztikát szemlézzük, melyet már egyre jobban ismert civil fenntarthatósági lobbisták jegyeznek.

Az "Összecsaptak az agrárreform-elképzelések" című cikkben, melyet weboldalunk is átvett, a European Voice az EU Mezőgazdasági Bizottságában húzódó éles megosztottságra világított rá. Az aggodalom akkor megalapozottnak bizonyult, mert a Bizottság március 17.-i ülésén a tagok semmilyen érdemi egyezségre nem tudtak jutni az Európai Bizottság "A KAP 2020 felé" című közleményét illetően.

A cikk szerint "a tagállamok egy erőtlen reakcióval álltak elő, mely az egyszerűsítést hangsúlyozta ahelyett, hogy a kulcsfontosságú kihívások elébe állt volna.

A pusztuló ökoszisztémák, az eltűnő biodiverzitás, a vízellátási krízis és a klmíaváltozás erősödő hatásai jelentős változtatásokat követelnek meg az új Közös Agrárpolitikában."

A szerzők "pazarlónak és kevéssé hatékonynak" ítélik a jelenlegi működést, mely a jelenlegi gazdasági helyzetben elfogadhatatlan, tekintettel az EU büdzséire erősődő nyomásra.

"A KAP keresztúthoz ért, a minisztereknek most választaniuk kell: a szabályozásnak vagy egy olyan politika keretében kell újjászületnie, mely a minőségi javakat előálllító gazdálkodást támogatja, vagy bele fog süllyedni a költséges irrelevanciába."

A Mezőgazdasági Bizottság konklúziói a KAP "további zöldítését" hangsúlyozza, de a részletekre nem tér ki. Két héttel ezelőtt az EU három biztosa Dacian Ciolos (agrár-vidékfejlesztés), Connie Hedegaard (klímavédelem), és Janez Potočnik (környezet) levélben állt ki a zöldebb KAP mellett, azt javasolva, hogy egy jelentékeny zöld komponens jelenjen meg az I. pillérben (támogatások) és ambíciózus, pontosan célzott agrárkörnyezet-gazdálkodási célprogramok a II. pillérben (vidékfejlesztés). A publicisztikát jegyzők véleménye szerint egyes tagállamok túlzottan félnek bebetonozott helyi érdekviszonyaik felfordulásától ahhoz, hogy nyíltan kiálljanak e felhívás mellett.

"A környezetvédelmi, egészségügyi, és gazdálkodással foglalkozó civil szervezetek támogatni fognak egy olyan agrárpolitikát, mely a biodiverzitást fenntartó, klimatikus és vízügyi sérülékenységünk csökkentését segítő gazdálkodókat erősíti, de nem fognak megbocsájtani az eddig megszokott, pazarló és fenntarthatalan megközelítés fenntartásáért.

Az EU kormányainak bátorságot kell tanúsítaniuk a gazdák, a széles nyilvánosság és a környezetünk kedvéért." - zárják soraikat a szervezetek vezetői.

 

A cikk aláírói:

Ariel Brunner
BirdLife Europe

Pieter Depous
European Environmental Bureau

Carol Ritchie
Europarc Federation

Henriette Christensen
Pesticide Action Network

Marco Schlüter
IFOAM-EU Group

Adrian Bebb
Friends of the Earth Europe

Tony Long
WWF

Josef Settele
Butterfly Conservation Europe

Guy Beaufoy
European Forum on Nature
Conservation and Pastoralism

 

 

 

 

Cikk megosztása