Tisztelt Pályázók! A vidék fejlesztésében együttműködő Partnereink!

Az Európai Unió Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottsága 2007. szeptember 19-én hagyta jóvá a 2007-2013-as időszakra vonatkozó Új Magyarország Vidékfejlesztési Programot. Az ÚMVP intézkedésein keresztül mintegy 1300 milliárd forintnak megfelelő támogatás hívható le, jórészt az agrárium versenyképességét javító, illetve a természeti és a vidéki épített környezet értékeinek megőrzését célzó beruházásokra.

A vidékfejlesztési célok megvalósulásához a 2007-2013 közötti időszakban az ÚMVP mintegy 262 milliárd forinttal járul hozzá. A fejlesztési elképzelések kivitelezése során alapvető fontossággal bír a LEADER megközelítés, ami a települési önkormányzatok, vállalkozások és civil szervezetek együttműködését, a részvételükkel megalakult helyi közösségek által stratégiába foglalt, alulról jövő kezdeményezések megvalósítását jelenti. A LEADER program regisztrációs időszaka 2007. október 10-én zárult le, az ÚMVP Irányító Hatósága (IH) 96 helyi közösség előzetes elismerési kérelmét hagyta jóvá.

Az ÚMVP 2010-ben félidejéhez érkezik. Éppen az elmúlt kormányzati ciklusban meghirdetett LEADER, a vidékfejlesztési források területe az, ahol a programban problémák mutatkoznak, annak részletei számos kritikát kaptak és kapnak ma is. A pályázók bonyolult, túlbürokratizált eljárásrend szerint, indokolatlanul hosszadalmas döntési folyamat után tudják csak megvalósítani elképzeléseiket.

A Vidékfejlesztési Minisztérium Vidékfejlesztési Államtitkársága, mint az ÚMVP Irányító Hatósága a LEADER program átalakítása és felülvizsgálata érdekében 2010. július 15-én munkacsoport felállításáról határozott. A bizottság feladata a program egyszerűsítését, közismert problémáinak kijavítását célzó feltáró tanulmány elkészítése volt. A dokumentum elkészítésében közreműködtek a Vidékfejlesztési Képzési Szaktanácsadási Intézet (VKSZI), a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), az MNVH LEADER Szakosztály, az ÚMVP Monitoring Bizottság, valamint a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) munkatársai.

Jelen Vitaanyag a tanulmány alapján készült összefoglaló dokumentum, mely megítélésünk szerint tartalmazza azokat a LEADER program átalakítását célzó főbb területeket, amik változtatásával biztosítható a fenti célok elérése. A program mielőbbi egyszerűsítése érdekében a konkrét témaköröket fogalmaztunk meg a problémák tárgyszerű megjelölésével, azok megoldási javaslatával együtt.

Kérem, hogy véleményével és észrevételeivel – melyeket a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat honlapján várunk – segítse munkánkat.

Remélem, hogy a Társadalmi vita 2010. november 21-diki lezárását követően az Öntől, Önöktől kapott reflexiók alapján 2011. tavaszán már egy az igényeknek sokkal inkább megfelelő új pályázati ciklust tudunk indítani.

Budapest, 2010. október 28.
Tisztelettel:

V. Németh Zsolt

vidékfejlesztésért felelős államtitkár

 

A LEADER program átalakításával kapcsolatos társadalmi vita az alábbi regionális helyszíneken és időpontokban kerül megrendezésre:

* November 9.: Velence (Közép-Dunántúli régió)

* November 10.: Mezőtúr (Észak-Alföldi régió) és Kistelek (Dél-Alföldi régió)

* November 11.: Petőfibánya (Észak-Magyarországi és Közép-Magyarországi régió)

* November 15.: Kapuvár (Nyugat-Dunántúli régió)

* November 16.: Csurgó (Dél-Dunántúli régió)

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Részvételi szándékát a [email protected] e-mail címen jelezheti, a résztvevő és a képviselt szervezet nevének pontos megjelölésével.

Elérhető a háttéranyag

A 2010. október 28-án indult LEADER társadalmi vita eddig beérkezett írásos véleményeire, illetve az első három rendezvényen szóban is elhangzott határozott igényekre való tekintettel a Vidékfejlesztési Államtitkárság közzé teszi a társadalmi vitaanyag elkészítését segítő háttértanulmányt.

Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy „A 2010. július 15. és 2010. augusztus 31. között működő LEADER Munkacsoport háttértanulmánya a LEADER program egyszerűsítésére, okszerűsítésére, problémáinak javítására” című dokumentáció a munkacsoportban kialakult konszenzusos javaslatokat tartalmazza, az nem a Vidékfejlesztési Államtitkárság hivatalos álláspontja, az abban szereplő megállapítások nem minden esetben egyeznek a végleges társadalmi vitaanyagban megjelentekkel.

A háttértanulmány közzétételével reméljük, hogy a pályázók és a vidék fejlesztésében együttműködő partnereink részletesebb és átfogóbb képet tudnak alkotni a LEADER program átalakításáról, ezáltal észrevételeikkel és véleményeikkel hatékonyabban tudják segíteni munkánkat.

Budapest, 2010. november 11.

Tisztelettel:
Vidékfejlesztési Államtitkárság

 

Cikk megosztása