Több évnyi előkészítő munka után 970 millió forintos vissza nem térítendő támogatással indul a hazai természetvédelmi adatkezelés korszerűsítése, országos hatókörrel. A BIOTIKA projekt többek közt megválaszolja azt a kérdést, hogyan is változott egyes fajok, fajcsoportok vagy élőhelyek állapota az utóbbi évtizedekben.
A biológiai sokféleség hatékony védelméhez elengedhetetlenek a pontos, naprakész információk. Ennek biztosítására új, országos jelentőségű projekt indul el, amely az állami természetvédelem adatbázisainak és információs rendszereinek megújítását célozza. A „A hazai biológiai sokféleség állapotának korszerű módszerekkel történő nyomon követéséhez szükséges adatbázisok, módszertanok és információs rendszerek integrált fejlesztése” elnevezésű kiemelt projekt a KEHOP Plusz program keretében, uniós és hazai társfinanszírozásban valósul meg, 970 millió forint vissza nem térítendő támogatással.
A BIOTIKA projekt 2024. október 1. és 2029. szeptember 30. között valósul meg, fő kedvezményezettje az Agrárminisztérium, amely a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. és a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont közreműködésével, széleskörű kutatói hálózatra támaszkodva viszi véghez a két pillérre épülő fejlesztést. A projekt célkitűzései a KEHOP_Plusz-3.2.2 Természetvédelmi információs rendszerek fejlesztése című felhívás keretében, Magyarország teljes területére kiterjedően valósulnak meg.
A projekt egyik központi eleme a Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó Rendszer (NBmR) felülvizsgálata, amely a természetvédelmi állapotváltozások követésére szolgál. Ennek keretében korszerűsítik a meglévő monitorozási programokat és az adatfeldolgozási folyamatokat, valamint átfogóan elemzik a rendszer elmúlt két és fél évtizedében gyűjtött adatokat. Emellett megvalósul a BÁRKA Természetvédelmi Adattár létrehozása is, amely a biotikai adatok gyűjtését, kezelését és megosztását biztosító országosan egységes informatikai háttérként szolgál majd.
Az új adattár lehetővé teszi az adatok hatékony szűrését, megjelenítését és elemzését, és tartalmazni fogja a természetvédelmi fejlesztések eredményeinek interaktív térképes megjelenítését, egy Natura 2000 adatbázist, valamint az állami természetvédelem hatókörén túli releváns adatbázisok integrációját is. Ezáltal lényegesen bővül a hazai élővilággal kapcsolatos információk köre, és az adatok szélesebb társadalmi rétegek számára is hozzáférhetővé és hasznosíthatóvá válnak.
A fejlesztés révén nemcsak a lakosság tájékozottsága növelhető, hanem a természetvédelmi szakpolitikai döntéshozatal, a jelentéstételi kötelezettségek és a hatósági eljárások is megalapozottabbá és hatékonyabbá válhatnak. Ennek eredményeként választ kaphatunk olyan kulcskérdésekre is, mint például, hogy egyes fajok, fajcsoportok vagy élőhelyek állapota hogyan változott az utóbbi évtizedekben.
A projekt részletes bemutatása a következő oldalakon érhető el:
https://termeszetvedelem.hu/kehop_plusz-3-2-2-24-2024-00001/ és
https://termeszetvedelem.hu/megujul-az-adatgyujtes-es-adattarolas-rendszere/
Forrás: AM Sajtóiroda