Az Év Vadvirága 2023-as címet a borzas len (Linum hirsutum) nyerte el a Vadonlesők Közössége Természetvédelmi Egyesület és a Magyar Biológiai Társaság szavazásán. A szavazásra jelölt tarka nőszirmot (27%) és a selymes peremizst (13%) döntő fölénnyel (60%) utasított maga mögé a borzas len.
A mészkedvelő borzas lennel hazánkban a Tiszántúl kivételével szinte mindenhol, száraz gyepeken, sztyepréteken, meszes homokpusztagyepeken, ritkábban száraz tölgyesekben találkozhatunk. A kopaszlevelű alfaja gyakran homokpusztákon fordul elő. Az Északi-Középhegységben és a Duna–Tisza-közén gyakoribb, az ország nyugati részén ritkábbnak mondható.
Évelő növény, a lenfajok között az 50–80 cm magas, felegyenesedő szárú, szőrözött hajtása különbözteti meg, innen ered a magyar és tudományos nevében szereplő borzas (hirsutum) fajnév. A szórt állású, szintén szőrözött levelek ülők, 2,5–3 cm hosszúak. Érdekesség, hogy a pannóniai bennszülött alfajának (Linum hirsutum subsp. glabrescens) levelei kopaszok, illetve szára is kevésbé szőrözött.
A faj május és július között virágzik, virágában 5 liláskék – a klasszikus lenkéknél lilásabb – szirom található, amelyek 15–20 mm hosszúak, a csészelevelek mirigyes szélűek. A virágok álfüzért alkotnak, termése gömb alakú toktermés.
A fajt az élőhelyeinek beszűkülése, eltűnése veszélyezteti, ezért hazánkban 1993 óta áll védelem alatt, természetvédelmi értéke 5.000,- Ft.
Forrás: Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.
Fotó: Farkas Sándor