„Ahogyan ma tanítunk, olyan lesz a holnap.”
Szent-Györgyi Albert
A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az agrárszakképzés területén végzett munkája során egyszerre szolgálja annak jelenét és jövőjét.
Közreműködik a mezőgazdaság és erdészet és az élelmiszeripar ágazatokhoz tartozó szakmai oktatásban, szakképző intézményben elsajátítható szakmák, illetve a szakképző intézmény vagy felnőttképző által szervezett szakmai képzéseken megszerezhető szakképesítések tekintetében az Agrárminisztérium feladatainak megvalósításában.
Az új kihívásoknak való megfelelés érdekében oktatói továbbképzéseket, szakmai bemutatókat, konferenciákat szervez az agrárszakképzési centrumok intézményeinek vezetői, oktatói részére. Az ezzel kapcsolatos felnőttképzési tevékenységeket látja el.
A középfokú agrár szakmai oktatás és képzés népszerűsítése érdekében részt vesz a pályaorientációs rendezvényeken, az országos Szakma Kiváló Tanulója Versenyeken, illetve az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyeken, a helyi és országos szakmai kiállításokon, bemutatókon.
Tevékenyen vesz részt az agrárszakképzést segítő informatikai rendszerek bevezetésében, működtetésében. Feladata a KRÉTA Poszeidon elektronikus iktatórendszer-modul használatának folyamatos támogatása az iskolák, az agrárszakképzési centrumok, a centrumok által létrehozott vizsgaközpontok, és az ágazati képzőközpontok részére, a felmerülő problémák, kérdések kezelése, hozzáférések biztosítása. Továbbá közreműködik a KRÉTA Poszeidon elektronikus iktatórendszer-modul fejlesztésében, az intézményektől érkező fejlesztési igények továbbításában, az elvégzett fejlesztésekről pedig tájékoztatást biztosít az intézmények részére.
Az agrárszakképzési centrumokat ezen túlmenően segíti a KRÉTA és f-KRÉTA központi felület használatában; az intézményeik adataihoz hozzáférésében. A Szakképzési Információs Rendszert (SZIR) működtető Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatallal (NSZFH) folyamatosan együttműködik a rendszerből indított adatszolgáltatások korrekt és zökkenőmentes megvalósításának támogatására. A KRÉTA és f-KRÉTA rendszerekben a rögzítési hibák, pontatlanságok és hiányosságok ellenőrzésének, pótlásának, javításának folyamatos koordinációja, supportja szintén a feladatai közé tartozik. Fejlesztői egyeztetéseket folytat a KRÉTA és f-KRÉTA rendszer fejlesztéséről. A KRÉTA és f-KRÉTA rendszer új fejlesztéseiről pedig tájékoztatást ad az intézmények részére.
Igény szerint bekapcsolódik a hazai, a Kárpát-medencei, illetve a nemzetközi szakképzésfejlesztést célzó kezdeményezésekbe, programokba. A szakképzés-fejlesztés területén együttműködik a társintézményekkel, nemzetközi szervezetekkel.
Jogszabályokban előírt felhatalmazások alapján szakképzettséggel, végzettséggel kapcsolatos szakértői vélemények, állásfoglalások kiadását végzi (földműves nyilvántartásba vétel, élelmiszervállalkozások működtetéséhez szükséges szakképesítés-megfeleltetés, földminősítő igazolvány kiadása).
Duális képzés esetén szakmai gyakorlóhelyként való működés lehetőségét biztosítja.
A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. kizárólagos kiadója és forgalmazója a középfokú agrárszakképzés tankönyveinek. Feladata a középfokú agrárszakképzés szakmai tankönyvellátásának folyamatos biztosításában. Ennek keretében gondoskodik a tankönyvvé nyilvánítási engedélyek hosszabbításáról, felméri az új tankönyvekre vonatkozó igényeket, elkészítteti a kéziratokat és felterjeszti tankönyvvé nyilvánításra. Feladata a tankönyvek megfelelőségének folyamatos vizsgálata is a tanügyi dokumentumok és a szakmai ismeretek változásának függvényében. Minden év meghatározott időszakában gondoskodik a tankönyvek megjelenéséről az NSZFH szakképzési tankönyvjegyzékében.
Az online tankönyvbolton keresztül tankönyvek, oktatási segédanyagok és egyéb kiadványok forgalmazását végzi.
Szakmai támogatást biztosít egyéb korszerű ismerethordozók, audiovizuális és multimédiás, oktatást segítő eszközök fejlesztéséhez és előállításához. Az agrárszakképzés számára digitális tananyagok kidolgozásának lehetőségeit feltárandó folyamatos a kapcsolattartás az Agrárminisztérium illetékes főosztályával, a szakképzésért felelős minisztériummal és háttérintézményeivel, illetve a szakmai szervezetekkel. Figyelemmel kíséri a pályázati lehetőségeket és a pályázati kiírásokat. Digitális tananyagfejlesztésben részt vevő szakemberek/szakértők/oktatók munkájának igény szerinti segíti.
Az Agrárminisztérium kezdeményezésében és finanszírozásában készülő minisztériumi tudományos szaklapok grafikai szerkesztésével, kiadásával, készletezésével, forgalmazásával és értékesítésével kapcsolatos feladatok ellátása. Szerkesztőbizottságok munkájának koordinálása.