2023 áprilisában a repülőtéren egy nagy területre kiterjedő ürgefelmérést, majd ürgeáttelepítést végeztek azzal a céllal, hogy pontosabb képet kapjanak a repülőtér ürgeállományának térbeli eloszlásáról, másrészt az egyes gurulóutak szélesítése miatt az érintett területeken élő ürgéket áttelepítsék a repülőtéren belül, számukra biztonságos élőhelyre.
A felmérés eredményeként megállapították, hogy a budapesti repülőtér területén jelentős ürgeállomány él, hiszen az ürgék egyedszáma biztosan a több ezres nagyságrendbe esik. A területbejárások és kiegészítő felmérések rávilágítottak arra is, hogy a gurulóutak és előterek felújításával érintett területeken ürgék élnek, amelyeket biztonságuk érdekében a munkálatok megkezdése előtt át kell költöztetni. Ezek az egyedek a repülőtér egy távolabbi pontján kijelölt, biztonságos, csenkesz dominálta gyep területén kapnak új otthont.
Az érintett területről összesen 42 ürgét fogtak be és telepítettek át. Az állatokat a befogás napját követő reggelen engedték ki az előkészített területre, majd tíz nap megfigyelés és őrzés következett. A repülőtér-üzemeltető munkatársai és az ürgevédelmi szakemberek közös erőfeszítéseinek köszönhetően a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér világviszonylatban is jelentős ürgeállománya a jövőben is erős és önfenntartó tud maradni.
A természetvédelmi beavatkozásban részt vettek a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. természetvédelmi szakemberei is, akik az Agrárminisztériummal közösen működtetett Vadonleső Programban – 17 másik védett állat- és növényfajjal együtt – az országos ürgeelterjedést és bizonyos veszélyeztető tényezőinek adatait gyűjtik önkéntesek aktív közreműködésével, immáron közel másfél évtizede. A felméréssel pótolhatták a helyszínnel kapcsolatos, eddig hiányzó információkat, így jelentős adatállománnyal bővíthették az adatbázist.
„Az ürgék számára az egyik legideálisabb közeg a repülőtér területe, mert a folyamatos kaszálásnak köszönhetően a budapesti légikikötő nagyon hasonlít az ősi füves gyepekhez. Az ürgék a rövidfüvű legelők visszaszorulásával az ország több pontján is a repülőtereken találnak menedéket. Tőlünk nyugatra és északra már csak töredék állományokban, valamint mesterségesen visszatelepített kolóniákban élnek, a hazai ürgepopuláció védelme ezért nemzetközileg is fontos természetvédelmi feladat” – ismertette Bögre Krisztián, a Budapest Airport Zrt. senior környezetvédelmi specialistája.
A Budapest Airport számára kiemelten fontos a repülőtér területén megtalálható állatok védelme. A biodiverzitás megóvása a repülőtéren a vadon élő állatokkal való ütközések megelőzésére és mérséklésére összpontosít. A budapesti repülőtér üzemeltetője a madarak és a vadon élő állatok védelmét a Madár- és Vadvédekezési Kézikönyvvel összhangban szabályozza, amelyet évente felülvizsgál és frissít.
Forrás: Budapest Airport Zrt. / Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.