A Zöldutak Módszertani Egyesület, a Vasfüggöny Út Egyesület, a Rédicsi Közös Önkormányzati Hivatal, valamint a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (NAVKI) alkotta pályázati konzorcium nyertes pályaműve részt vesz az Európa Tanács Táj Díja 2015. évi pályázaton, a döntés nyáron várható, az eredményhirdetést őszre tervezi az Európa Tanács.

A Mesés Hetés Zöldút mintaprogram célja a magyar-szlovén országhatár által átszelt Hetés, mint néprajzi táj értékes természeti és kultúrttörténeti jellegű tájelemeinek a helyi közösségek részvételével történő felmérése, megőrzése, fenntartható hasznosítási lehetőségének feltárása.

Kiegészítik és erősítik egymást a Környezetügyért, Agrárfejlesztésért és Hungarikumokért Felelős Államtitkárság hatáskörébe tartozó szakterületek. Egy olyan egységes rendszerről van szó, amelynek elemei szorosan illeszkednek egymáshoz – jelentette ki az ünnepélyes eredményhirdetésen V. Németh Zsolt.

A génmegőrzés fontosságát hangsúlyozva az államtitkár úgy fogalmazott: a kilenc ősi magyar kutyafajta tenyésztésével megbízzuk a nemzetipark-igazgatóságokat.

V. Németh Zsolt beszélt arról is, hogy az agrárfejlesztés számos ponton kapcsolódik a környezetügyhöz: csak az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból finanszírozott támogatások 30 százaléka „zöld elemeket” tartalmaz, vagyis a klímaváltozás enyhítését és energiahatékonyságot célozza.

A hungarikumok és a kiemelt nemzeti értékek között is találunk számos olyan természeti kincset, amely szorosan kapcsolódik a környezet- és természetvédelemhez – hívta fel a figyelmet az államtitkár. A hungarikumok közül V. Németh Zsolt példaként hozta fel a Fertő kultúrtájat, a pusztát, Hollókő ófalut és környezetét, az Aggteleki-karszt barlangjait, de megemlítette a kiemelt értékek közé legutóbb bekerült Hévízi-tavat az ottani hagyományos gyógyászattal együtt.

A környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár elmondta, hogy az idén megkezdik a tájak számbavételét, az uniós forrás felhasználásával kidolgozzák a magyarországi tájkarakteralapú tájosztályozási rendszert, amely a fejlesztéseket is megalapozza.

Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára a rendezvényen elmondta, a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézettel együttműködve a Tokaj-Hegyalja történelmi borvidéken és a Balaton kiemelt üdülőkörzetben a tájegységet erősítő kisléptékű gazdaságfejlesztési mintaprojektek kidolgozását és megvalósítását támogatják.

Rácz András, a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért felelős helyettes államtitkára, az Európai Tájegyezmény nemzeti koordinációs munkacsoportjának elnöke felidézte, a 2000-ben aláírt egyezmény célja, hogy elősegítse a tájak védelmét, kezelését és tervezését. Tavaly év végéig 40 ország csatlakozott az együttműködéshez. Magyarországon az Európai Táj Egyezmény 2008. február 1-jén lépett hatályba - tette hozzá.

A Földművelésügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a tájegyezmény végrehajtásának részeként az Európa Tanács kétévente pályázatot ír ki az Európa Tanács Táj Díjának elnyerésére, ezt Magyarország nemzeti szintű pályázati rendszerrel segíti. A nemzeti szintű pályázatot 2014-ben negyedik alkalommal írták ki, a pályázók 2012-től - másodszor - nemcsak a nemzetközi fordulón való részvételért, hanem a Magyar Tájdíj elnyeréséért is versenyeznek, miután a vidékfejlesztésért felelős miniszter 2012-ben miniszteri utasítással hivatalosan is létrehozta a Magyar Tájdíjat.

 

Forrás: FM

Cikk megosztása